Napisz do nas
 
Porozmawiaj z doradcą
801 011 086
 

W uroczym kurorcie Drużbaki Wyżne (Vyšné Ružbachy) – Spisz północna tatrzańska część  Słowacji  w dniu 28 maja 2016 roku odbyła się międzynarodowa konferencja zatytułowana „Zamoyscy w Polsce i na Słowacji”.

W konferencji udział wzięli, m. in. wykładowca Akademii Ekonomicznej w Katowicach i AWF w Krakowie - dr hab. Zbigniew Kruczek, wykładowca AWF w Krakowie i wieloletni pracownik Muzeum Tatrzanskiego – dr hab. Jerzy M. Roszkowski, studenci Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie,  wykładowca Wyższej Szkoły Ekonomicznej i Stosunków Międzynarodowych  w Bratysławie – doc. judr., dr h.c. Vlastimil Vicen, historycy zamku w Starej Lubowli, prezes Instytutu Zamoyskiego na Słowacji – Radosław Babijczak, przewodnicy tatrzańscy,  mieszkańcy Zakopanego, przedstawiciele samorządu powiatu tatrzańskiego, związku emerytów z powiatu lubowelskiego oraz mieszkańcy wioski Drużbaki Wyżne i kuracjusze goszczący w termach.

Konferencję honorowym patronatem objął JE ambasador Rzeczpospolitej Polskiej na Słowacji Leszek Soczewica. Natomiast  Marcin Zamoyski z Zamościa, syn XVI Ordynata (ostatniego) Ordynacji Zamojskiej wystosował list do uczestników konferencji, w którym czytamy, m. in.:

Z całego serca dziękuję organizatorom jak i wszystkim prelegentom za udział w tej – dla mojej rodziny – tak ważnej konferencji. Dziękuję za naszą Europę, której Zamoyscy przez wieki byli współtwórcami od Padwy w Italii po Lwów i Lubowlę, Zamość i Warszawę.

Dziś, ta konferencja pozwala nam myśleć o Europie jako naszej wspólnej Ojczyźnie, Ojczyźnie wszystkich mieszkańców naszego kontynentu.

W przerwie  między częściami konferencji wszyscy jej uczestnicy udali się na cmentarz parafialny w Drużbakach Wyżnych, by złożyć  kwiaty i zapalić znicze na grobie Zamoyskich (sióstr ostatniego właściciela dóbr lubowelskich – zamku Stara Lubowla). Warto nadmienić, że zniszczony nagrobek odrestaurowano w całości dzięki funduszom przekazanym przez Tatrzański Bank Spółdzielczy z siedzibą w Bukowinie Tatrzańskiej.

To był hołd  lokalnego polskiego banku i podziękowanie dla rodziny Zamojskich za ich niezwykłą rolę  jaką ten znamienity ród odegrał na Podhalu (m.in. spór o Morskie Oko i jego kupno). Kwiaty na grobie sióstr Zamoyskich złożył w imieniu Banku  - Prezes Zarządu Tatrzańskiego Banku Spółdzielczego – Edward Tybor oraz członek Rady Nadzorczej Banku – Józef Górka.

Organizatorem tego popularno-naukowego wydarzenia  był Instytut Zamoyskiego N.O., a partnerami: Fundacja Kórnicka, Termy Vyšné Ružbachy.

 

Loading ....

Powrót

Wydrukowane z: http://www.tatrzanskibs.pl/renowacja-grobu-siostr-zamoyskich.html